
.12CLNTZR/10
M12-1.75 CL10 NYL INSERT LOCKNUT STL ZN
Alternate Codes: N/A
M12-1.75 Class 10 Nylon Insert Locknut DIN985 Steel Zinc Plated RoHS
Pricing per Unit
| 1-99 pcs | 100-249 pcs | 250-499 pcs | 500-999 pcs | 1000-2499 pcs | Call For |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.939 | $0.517 | $0.430 | $0.369 | $0.304 | Larger Quantities |
In Stock
Maximum stock already in cart
| Thread Size | M12x1.75 |
| Material | Steel |
| Finish | Zinc Clear |
| Units | Metric |
| Thread Type | Metric Coarse |
| Nominal Diameter | 12.00 mm |
| Grade | 10 |
| Head Side Height | 8.00 mm |
| Brand | VARIED |
| Type | Nylon Insert Locknut |
| Additional Industry Cross Reference | 94645A230 |
| RoHS | Compliant |
| Head Thickness (Min.) | 12.00 mm |
| Width Across Flat (Min.) | 18.00 mm |
FAQs
Find answers to common questions about our checkout process, shipping options, and return policies
Still have questions?
We're here to help you! Click below to contact an Olander representative.
Contact Us Now