
.2C6PFMS
M2-.4 X 6 PHIL FLAT SST RoHS
Alternate Codes: 92010A003, BN661 M2 X 6, BN661 M2X6
M2-.4 X 6 Phillips Flat DIN965 Stainless Steel RoHS
In Stock
Maximum stock already in cart
| Thread Size | M2x0.4 |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Plain |
| Units | Metric |
| Thread Type | Metric Coarse |
| Nominal Diameter | 2.00 mm |
| Head Type | Flat |
| Drive Type | Phillips |
| Recess Diameter | 2.35 mm |
| Head Height | 1.20 mm |
| Recess Depth | 0.95 mm to 1.25 mm |
| Recess Width | 0.53 mm |
| Brand | VARIED |
| Additional Industry Cross Reference | 92010A003 |
| Length | 6mm |
| RoHS | Compliant |
| Meets (Standard) | ASME B18.6.7M |
| Head Diameter (Max.) | 3.80 mm |
| Head Diameter (Min.) | 3.50 mm |
FAQs
Find answers to common questions about our checkout process, shipping options, and return policies
Still have questions?
We're here to help you! Click below to contact an Olander representative.
Contact Us Now