
.35S20PFMZB
M3.5-.6 X 20 PHIL FLAT STL BLK RoHS
Alternate Codes: 1900-0034
M3.5-.6 X 20 Phillips Flat Head DIN965 Steel Black Oxide RoHS3
Pricing per Unit
| 1-99 pcs | 100-249 pcs | 250-499 pcs | 500-999 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.239 | $0.126 | $0.100 | $0.092 |
Price is limited to stock on hand, if you would like to purchase more inventory, please call your Olander Inside Sales Representative at (800) 538-1500. We are happy to assist you!
In Stock
Maximum stock already in cart
| Thread Size | M3.5x0.6 |
| Material | Steel |
| Finish | Black Oxide |
| Units | Metric |
| Thread Type | Metric Coarse |
| Nominal Diameter | 3.50 mm |
| Head Type | Flat |
| Drive Type | Phillips |
| Drive Size | 2 |
| Recess Diameter | 4.06 mm |
| Head Height | 2.30 mm |
| Recess Depth | 2.25 mm |
| Recess Width | 0.91 mm |
| Brand | VARIED |
| Length | 20mm |
| RoHS | Compliant |
| Meets (Standard) | ASME B18.6.7M |
| Head Diameter (Max.) | 7.30 mm |
| Head Diameter (Min.) | 6.94 mm |
FAQs
Find answers to common questions about our checkout process, shipping options, and return policies
Still have questions?
We're here to help you! Click below to contact an Olander representative.
Contact Us Now