
.3C16SHCA
M3-.5 X 16 SOC CAP ALLOY
Alternate Codes: .3C16SHCY, 60081, X102A16016
M3-.5 X 16 Socket Cap DIN912 12.9 Alloy RoHS
Pricing per Unit
| 1-99 pcs | 100-249 pcs | 250-499 pcs | 500-999 pcs | 1000-2499 pcs | Call For |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.224 | $0.118 | $0.093 | $0.086 | $0.072 | Larger Quantities |
In Stock
Maximum stock already in cart
| Thread Size | M3x0.5 |
| Material | Alloy Steel |
| Finish | Plain |
| Units | Metric |
| Thread Type | Metric Coarse |
| Head Type | Socket |
| Drive Type | Hex Socket |
| Brand | VARIED |
| Additional Industry Cross Reference | 91290A120 |
| Key Engagement (Min.) | 1.50 mm |
| Length | 16mm |
| Meets (Standard) | ASME B18.3.1M |
| Body Diameter (Max.) | 3.00 mm |
| Head Diameter (Max.) | 5.50 mm |
| Head Diameter (Min.) | 5.32 mm |
| Head Height (Max.) | 3.00 mm |
| Head Height (Min.) | 2.89 mm |
| Hex Socket Size | 2.50 mm |
FAQs
Find answers to common questions about our checkout process, shipping options, and return policies
Still have questions?
We're here to help you! Click below to contact an Olander representative.
Contact Us Now