
.3C25POMN
M3-.5 X 25 PHIL OVAL NYL
Alternate Codes: N/A
M3-.5 X 25 Phillips Oval Head Nylon RoHS
Pricing per Unit
| 1-99 pcs | 100-249 pcs | 250-499 pcs | 500-999 pcs | 1000-2499 pcs |
|---|---|---|---|---|
| $0.324 | $0.171 | $0.135 | $0.125 | $0.105 |
Price is limited to stock on hand, if you would like to purchase more inventory, please call your Olander Inside Sales Representative at (800) 538-1500. We are happy to assist you!
In Stock
Maximum stock already in cart
| Thread Size | M3x0.5 |
| Material | Nylon |
| Finish | Plain |
| Units | Metric |
| Thread Type | Metric Coarse |
| Nominal Diameter | 3.00 mm |
| Head Type | Oval |
| Drive Type | Phillips |
| Recess Diameter | 3.44 mm |
| Head Side Height (Ref.) | 1.70 mm |
| Recess Depth | 2.33 mm |
| Recess Width | 0.83 mm |
| Brand | VARIED |
| Length | 25mm |
| RoHS | Compliant |
| Meets (Standard) | ASME B18.6.7M |
| Head Diameter (Max.) | 5.50 mm |
| Head Diameter (Min.) | 5.20 mm |
| Crown Height | 0.70 mm |
FAQs
Find answers to common questions about our checkout process, shipping options, and return policies
Still have questions?
We're here to help you! Click below to contact an Olander representative.
Contact Us Now