
3591-3CNY190
10-32 LKG HELI INS CAD PLT
Alternate Codes: BACI12AE-F1-10P, MS21209-F1-10P, MS21209-F110P, MS21209F1-10P
In Stock
Maximum stock already in cart
| Thread Size | 10-32 |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Finish | Cadmium |
| Units | Inch |
| Thread Type | Unified Fine Thread (UNF) |
| Nominal Diameter | 0.190in |
| Free Coil Diameter (Min.) | 0.236in |
| Free Coil Diameter (Max.) | 0.256in |
| Insert Type | Standard Wire Inserts |
| Number of Coils | 4 1/8 |
| Packaging | Bulk |
| No. of Sides per Grip Coil | 1 |
| Number of Grip Coils | 1 |
| Number of Coils From End Insert | 2 1/16 |
| Brand | HELICOIL/STANLEY |
| Type | Screw-lock Inserts (internal-lock) |
FAQs
Find answers to common questions about our checkout process, shipping options, and return policies
Still have questions?
We're here to help you! Click below to contact an Olander representative.
Contact Us Now