
50FKF813
1/2-13 FLEXLOC NUT SST .752 WAF .328 H.
Alternate Codes: 94140A155
1/2-13 FLEXLOC NUT Stainless Steel .752 Width Across Flats .328 High
Pricing per Unit
| 1-24 pcs |
|---|
| $4.844 |
Price is limited to stock on hand, if you would like to purchase more inventory, please call your Olander Inside Sales Representative at (800) 538-1500. We are happy to assist you!
In Stock
Maximum stock already in cart
| Thread Size | 1/2-13 |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Plain |
| Units | Inch |
| Thread Type | Unified Coarse Thread (UNC) |
| Nominal Diameter | 0.500in |
| Head Side Height (Min.) | 0.121in |
| Width Across Corners (Max.) | 0.837in |
| Brand | VARIED |
| Type | Flexloc Nut |
| Additional Industry Cross Reference | 94140A155 |
| Head Thickness (Max.) | 0.328in |
| Width Across Flat (Max.) | 0.752in |
| Width Across Flat (Min.) | 0.741in |
FAQs
Find answers to common questions about our checkout process, shipping options, and return policies
Still have questions?
We're here to help you! Click below to contact an Olander representative.
Contact Us Now