
62CJNTS
5/8-11 JAM NUT SST RoHS
Alternate Codes: 182656
5/8-11 Jam Nut Stainless Steel RoHS
Pricing per Unit
| 1-99 pcs | 100-249 pcs | 250-499 pcs | 500-999 pcs | 1000-2499 pcs | Call For |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.891 | $0.567 | $0.521 | $0.480 | $0.405 | Larger Quantities |
In Stock
Maximum stock already in cart
| Thread Size | 5/8-11 |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Plain |
| Units | Inch |
| Thread Type | Unified Coarse Thread (UNC) |
| Nominal Diameter | 0.625in |
| Thickness (Min.) | 0.363in |
| Brand | VARIED |
| Type | Jam Nut |
| Width Across Flat (Max.) | 0.938in |
| Width Across Flat (Min.) | 0.922in |
| Thickness (Max.) | 0.387in |
FAQs
Find answers to common questions about our checkout process, shipping options, and return policies
Still have questions?
We're here to help you! Click below to contact an Olander representative.
Contact Us Now