
LC1030CS-HX-PXP
HVY DUT-HT ADJ CASTER POLY WHL
Alternate Codes: N/A
Atlas Casters Leveling Caster Carbon Steel 1000 Series Heavy Duty Height Adjustable (1000 lbs) Polyurethane Wheels
Pricing per Unit
| 1-7 pcs | 8-15 pcs | 16-23 pcs | 24-47 pcs | 48-99 pcs | Call For |
|---|---|---|---|---|---|
| $196.320 | $181.778 | $172.817 | $164.698 | $159.351 | Larger Quantities |
In Stock
Maximum stock already in cart
| Material | Polyurethane 75d |
| Over All Height | 4in |
| Insert Length | 1.250in |
| Maximum Load (lbs.) | 1000 lbs |
| Brand | ATLAS CASTERS |
| Type | Heavy Duty Sdj Ht.stem |
| Leveler | 11/16-12 UNS-2A |
| Thread Width | 2.5in |
| Stem Length | 2.75in |
| Stem Thread | 1-1/8-12 UNF-2A |
| Wheel Bearing | Precision |
| Swivel Radius | 3.8in |
| Wheel Diameter | 3in |
| Caster Material | Carbon steel |
| Mounting Type | Heavy Duty Adj Height Stem |
| Tread Width | 2.5in |
| Wheel Material | Polyurethane 75d |
FAQs
Find answers to common questions about our checkout process, shipping options, and return policies
Still have questions?
We're here to help you! Click below to contact an Olander representative.
Contact Us Now