
PZ-6-3/BERG
BERG 3/16 X 1/8 8-32 SKT SHLDR SCR 303SS
Alternate Codes: 93985A201
BERG 3/16 X 1/8 8-32 Socket Shoulder Screw 303 Stainless Steel RoHS
Pricing per Unit
| 1-24 pcs |
|---|
| $5.435 |
Price is limited to stock on hand, if you would like to purchase more inventory, please call your Olander Inside Sales Representative at (800) 538-1500. We are happy to assist you!
In Stock
Maximum stock already in cart
| Thread Size | 8-32 |
| Material | 416 Stainless Steel |
| Finish | Plain |
| Units | Inch |
| Thread Type | Unified Coarse Thread (UNC) |
| Nominal Diameter | 0.164in |
| Drive Type | Socket |
| Key Engagement | 0.078in |
| Head Height | 0.156in |
| Head Diameter | 0.313in |
| Shoulder Diameter | 0.187in |
| Brand | BERG/REXNORD |
| Type | Shoulder Screw |
| Additional Industry Cross Reference | 93985A201 |
| Hex Socket Size | 0.094in |
| Thread Length | 0.188in |
| Shoulder Length | 0.126in |
FAQs
Find answers to common questions about our checkout process, shipping options, and return policies
Still have questions?
We're here to help you! Click below to contact an Olander representative.
Contact Us Now