
SC1030CS-HK-PXP
HOLLOW KINGPIN CASTER POLY WHLS
Alternate Codes: N/A
Atlas Casters Swivel Caster Carbon Steel 1000 Series Hollow Kingpin Polyurethane Wheels
Pricing per Unit
| 1-7 pcs |
|---|
| $91.008 |
Price is limited to stock on hand, if you would like to purchase more inventory, please call your Olander Inside Sales Representative at (800) 538-1500. We are happy to assist you!
In Stock
Maximum stock already in cart
| Brand | ATLAS CASTERS |
| Type | Hollow Kingpin |
| Thread Width | 2.5in |
| Wheel Bearing | Precision |
| Swivel Radius | 3.85in |
| Wheel Diameter | 3.000in |
| Mounting Height | 4.13in |
| Tread Width | 2.5in |
| Wheel Material | Polyurethane 75d |
| Load Capacity | 1000 lbs |
FAQs
Find answers to common questions about our checkout process, shipping options, and return policies
Still have questions?
We're here to help you! Click below to contact an Olander representative.
Contact Us Now