
SC1030CS-HX-PHN-600
HVY DUT-HT ADJ CASTER PHEN WHL
Alternate Codes: N/A
Atlas Casters Swivel Caster Carbon Steel 1000 Series Heavy Duty 6 Inch Height Adjustable Stem (1000 lbs) Phenolic Wheels
$0.000 / EA
Price is limited to stock on hand, if you would like to purchase more inventory, please call your Olander Inside Sales Representative at (800) 538-1500. We are happy to assist you!
Out of stock
| Brand | ATLAS CASTERS |
| Type | HA1000 |
| Thread Width | 2.5in |
| Stem Length | 6in |
| Wheel Bearing | Plain |
| Swivel Radius | 3.85in |
| Wheel Diameter | 3.000in |
| Tread Width | 2.5in |
| Wheel Material | Phenolic |
| Load Capacity | 800 lbs |
FAQs
Find answers to common questions about our checkout process, shipping options, and return policies
Still have questions?
We're here to help you! Click below to contact an Olander representative.
Contact Us Now